GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Trajan Scientific and Medical™ BP1 GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for all routine analysis. Trajan Scientific and Medical BP1 GC Capillary Columns are industry standard non polar phase columns.
| Type | BP1 GC Column |
|---|---|
| Packing Material | BP1 |
| Material | 100% Dimethyl Polysiloxane |
Restek™ RTX™-20 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Polarity | Low to mid polar |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| USP Type | G28, G32 |
Restek™ RTX™-CLP II Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 35% diphenyl/65% dimethyl polysiloxane
Restek™ MXT™-WAX Capillary Columns, 60m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond Carbowax polyethylene glycol.
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ RTX™-1 FF Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane.
| Stationary Phase | 100% Dimethyl Polysiloxane |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Flavor,Fragrance Analysis |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| Particle Size | 0.25 μm |
| Type | Capillary Column |
| Packing Material | Rtx™-1 F and F |
| Polarity | Non polar |
| Coating | Fused Silica |
| Temperature Range (Metric) | -60°C to +330/350°C |
| Film Thickness | 0.25 μm |
Restek™ MXT-1 Capillary Columns, 30m Total Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane.
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ MXT™-WAX Capillary Columns: 25m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond Carbowax polyethylene glycol.
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Trajan Scientific and Medical™ BPX5 GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for a wide range of applications. Trajan Scientific and Medical BPX5 GC Capillary Columns are MS premium, low bleed phase designed for robustness.
| Type | BPX5 GC Capillary Column |
|---|---|
| Packing Material | BPX5 |
| Material | 5% Phenyl Polysilphenylene-siloxane |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +360/370°C |
CEDARLANE ISPACER 1-RECT WELL 0.25 MM D
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC2587639 ISPACER 1-RECT WELL 0.25 MM D
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
World Precision Instrument System 1: EVOM Manual, HTS STX, 1 Plate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
World Precision Instruments (WPI) is excited to introduce the new EVOM™ Manual High Throughput Screening System. The new EVOM™ Manual HTS System features WPI’s EVOM™ Manual, the gold standard for delivering stable and repeatable Trans Epithelial Electrical Resistance (TEER) measurements, qualitatively measuring cell monolayer health and quantitatively measuring cell confluence.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Agilent Technologies DB-BAC2 UI 30M 0.32MM 1.8UM
NC3234834 DB-BAC2 UI 30M 0.32MM 1.8UM
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Agilent Technologies DB-BAC1 UI 30M 0.32MM 1.8UM
NC3234832 DB-BAC1 UI 30M 0.32MM 1.8UM
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MSI VIKING GAGE ID-C0525ENXB
NC3653046 ID-C0525ENXB
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
SIGMA ALDRICH FINE CHEMICALS BIOSCIENCES ID SASASI HS01 00151417
NC3359133 ID SASASI HS01 00151417
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
World Precision Instrument System 2: EVOM Manual, HTS STX, 5 Plates
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
World Precision Instruments (WPI) is excited to introduce the new EVOM™ Manual High Throughput Screening System. The new EVOM™ Manual HTS System features WPI’s EVOM™ Manual, the gold standard for delivering stable and repeatable Trans Epithelial Electrical Resistance (TEER) measurements, qualitatively measuring cell monolayer health and quantitatively measuring cell confluence.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More